Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów to oczywista sprawa, o której wie każdy kierowca. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku automatów i zdania na ten temat są podzielone. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się, czy wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest konieczna oraz jak to zrobić.

Olej w automatycznej skrzyni biegów – wymieniać czy nie wymieniać?

Producenci samochodów deklarują, że automatyczne skrzynie biegów nie wymagają wymiany oleju. Według dilerów automaty przez swoją budowę i sposób działania mają funkcjonować nienagannie przez cały okres użytkowania pojazdu. Niestety nie jest to prawda. Przyjmując, że planujemy użytkować samochód tylko do momentu przejechania 150–200 tys. km, faktycznie automatyczna skrzynia biegów może nie wymagać wymiany oleju.

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy łącznie pokonaliśmy pojazdem znacznie dłuższe trasy lub kupiliśmy używane auto. Fabryczny olej przekładniowy w skrzyni biegów zaczyna się starzeć i tym samym traci właściwości smarne i myjące. Przekładnie automatyczne są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia niż przekładnie manualne i jazda na zużytym oleju może im zaszkodzić. Z tego powodu producenci olejów i skrzyń automatycznych polecają wymieniać go średnio co 50–100 tys. km, w zależności od sposobu jazdy i intensywności eksploatacji pojazdu. Pozwoli to wydłużyć żywotność automatu oraz zapobiec powstaniu ewentualnych usterek.

Statyczna i dynamiczna wymiana oleju przekładniowego

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów nie jest tak prosta jak w przypadku przekładni manualnej. Istnieją dwie metody pozbycia się starej cieczy olejowej: statyczna i dynamiczna. Pierwsza nie do końca może być nazywana wymianą, a z kolei druga wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu.

Statyczna wymiana oleju w skrzyni biegów

Statyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów opiera się tylko na sile grawitacji. Polega na spuszczeniu starej cieczy z miski olejowej i zapełnieniu jej nową. W zbiorniku znajduje się jednak jedynie 40% oleju. Reszta zalega w sprzęgłach, pompie, chłodnicy, przewodach i przekładni hydrokinetycznej i nie da się jej usunąć, stosując metodę statyczną. Nowy olej w misce szybko wymiesza się ze starym podczas pracy pojazdu, co na starcie pogorszy jego parametry.  Statyczna metoda może być krótkotrwałym rozwiązaniem, kiedy skrzynia zaczyna gorzej działać, a my nie mamy możliwości oddania samochodu do mechanika. Odrobina nowego oleju może ponownie upłynnić działanie skrzyni, jednak efekt nie utrzyma się długo.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów pozwala w całości usunąć stary olej i uzupełnić go nowym. Metoda nie wymaga demontażu żadnych elementów mechanizmu, co eliminuje ryzyko zapowietrzenia lub rozszczelnienia poszczególnych części. W obieg smarowania skrzyni biegów podpina się specjalne urządzenie, które jednocześnie wypycha stary płyn i wprowadza nowy. Pompa ma dwie przezroczyste rurki, w których widać olej przepracowany i ten świeży. Kiedy kolor w obu z nich staje się taki sam, oznacza to, że zużyta ciecz została w całości usunięta ze skrzyni biegów i znajduje się w niej już tylko nowy płyn.

Dynamiczną wymianę oleju warto przeprowadzić w sprawdzonym warsztacie wyposażonym w najnowszy sprzęt. Nowoczesne pompy w trakcie wymiany płynu przepłukują przekładnię odpowiednimi środkami, co pozwala na wyczyszczenie wszystkich trudno dostępnych elementów. Urządzenia automatycznie wykrywają kierunek przepływu oleju i regulują jego ciśnienia, całkowicie eliminując ryzyko ludzkiego błędu.

Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni biegów?

Koszty wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów w warsztacie samochodowym są uzależnione od wyboru metody. Cena usunięcia starego płynu tylko z miski olejowej waha się w przedziale 100–200 zł. Do tego dochodzi również koszt samego oleju, czyli od 40 do nawet 200 zł za litr w zależności od rodzaju i producenta. Wymiana dynamiczna jest znacznie droższa, ponieważ wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury. Koszt to 300–700 zł i jest zależny od typu skrzyni biegów w naszym samochodzie.

Bez względu na to, którą metodą wymiany oleju w skrzyni biegów wybierzesz, postaw na olej dobrej jakości. Produkty od sprawdzonych producentów, takich jak Ravenol, Liqui Moly czy Motul, znajdziesz w asortymencie sklepu motoryzacyjnego nocar.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj