Smarowanie jest tylko jedną z funkcji realizowanych przez oleje silnikowe stosowane w pojazdach i urządzeniach mechanicznych wyposażonych w silniki spalinowe. Oleje nie tylko smarują, ale także chronią przed korozją, a dzięki zdolności do przewodzenia ciepła, również chłodzą. Wykorzystując tę ostatnią funkcję, stworzono oddzielną kategorię olejów technicznych przeznaczonych do chłodzenia maszyn i urządzeń elektrycznych. Olej transformatorowy chłodzi i jednocześnie jest dobrym izolatorem.

Chłodzenie transformatorów i baterii dużych kondensatorów

Zgodnie z nazwą podstawowym przeznaczeniem oleju transformatorowego jest izolowanie i chłodzenie dużych, narażonych na nagrzewanie się transformatorów. Tego typu oleje są cieczami o dużej gęstości i wynikających z tego dobrych właściwościach elektroizolacyjnych. Dzięki temu w odróżnieniu od innych cieczy olej transformatorowy z powodzeniem może być stosowany w wielu urządzeniach elektrycznych, bez ryzyka spowodowania zwarcia. Gęsta ciecz działa jak izolator, co zwiększa bezpieczeństwo działania transformatora. Dodatkowo dzięki zdolności do odbierania i oddawania ciepła jest znakomitym chłodziwem, który chroni przed przegrzewaniem się elementów konstrukcyjnych transformatorów, a tym samym mającym wpływ na sprawność ich działania oraz trwałość.

Chłodzenie komputerów

Podstawowym sposobem na chłodzenie procesorów i komputerowych kart graficznych jest ich wentylowanie mechaniczne. Oczywiście dla zwiększenia efektywności chłodzenia stosuje się specjalne radiatory, które doskonale przewodzą i pomagają rozpraszać ciepło. Jednak nawet najbardziej zaawansowane konstrukcje nie zawsze są w stanie schłodzić błyskawicznie nagrzewający się podzespół, co prowadzi do skrócenia jego żywotności lub awarii. Olej transformatorowy może być rozwiązaniem tego problemu. W odróżnieniu od systemów chłodzenia opartych na wodzie, podzespoły komputerowe wystarczy zanurzyć w oleju transformatorowym bez obaw o zwarcie i ich uszkodzenie. Taki olej jest materiałem dielektrycznym, który bardzo słabo przewodzi prąd elektryczny, ale doskonale przenosi ciepło, chroniąc procesor lub kartę graficzną przed przegrzaniem.

W sprzedaży obok profesjonalnych olejów transformatorowych, które są rodzajem izolatora o właściwościach chłodzących, znaleźć można również tradycyjne oleje grzewcze. To ciecze używane do obsługi różnorodnych urządzeń grzewczych, w tym popularnych grzejników olejowych. W przypadku tego typu urządzeń olej jest cieczą techniczną, która po podgrzaniu stopniowo, dość wolno oddaje skumulowane w niej ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj