gwoźdź w oponie

Utknięcie gwoździa w jednej z opon samochodowych jest czymś, co może się zdarzyć w dowolnym momencie twojego życia.

Choć na pewno nie jest to przyjemne doświadczenie, to jednak nie należy panikować. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim cokolwiek zrobisz. Sama opona jest w zasadzie tylko gumową osłoną dla każdego koła. Codziennie przejeżdżasz nad różnymi rzeczami, nie zdając sobie z tego sprawy, ale niektóre z nich mogą uszkodzić oponę.

Naprawa a wymiana

Część opony, którą przebije gwóźdź, jest bardzo ważna. W zależności od tego, w którym miejscu się on znajduje, można ją szybko i tanio naprawić. Problem pojawia się, gdy gwóźdź znajduje się w zewnętrznej części bieżnika opony. Może to być również problem, jeśli utkwił on w ścianie bocznej. W takich sytuacjach prawdopodobnie trzeba będzie całkowicie wymienić oponę.

Często zdarza się, że opona jest łatana lub korkowa w miejscu otworu wykonanego przez gwóźdź, lub inny ostry przedmiot. Jest to zazwyczaj bardzo tani, ale skuteczny sposób naprawiania i jest to w zasadzie najlepszy scenariusz.

Kiedy mechanik kontroluje oponę, bierze pod uwagę zarówno rozmiar, jak i lokalizację otworu. Może on zalecić wymianę opony, nawet jeśli można ją naprawić. Wymiana może nie być absolutnie konieczna, ale jest to coś, co należy rozważyć. Ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz, jest zniszczenie łatki lub korka podczas jazdy.

Ulatnianie się powietrza

Jeśli okaże się, że z opony przebitej gwoździem uchodzi powietrze, jazda nie jest bezpieczna. Jest to szczególnie ważne, gdy powietrze uchodzi z opony bardzo szybko. Możesz nadal uzupełniać powietrze w oponie, ale nie przyniesie to żadnych korzyści, dopóki nie zostanie ona naprawiona lub wymieniona.

Możesz sprawdzić, czy opona traci powietrze, korzystając z ciśnieniomierza opon. Urządzenia te są dość tanie i bardzo poręczne w użytkowaniu w samochodzie. Niektóre stacje benzynowe wyposażone są w kompresory powietrza, które informują o ciśnieniu każdej opony. Aby sprawdzić, jakie jest idealne ciśnienie powietrza w oponach, należy zapoznać się z oficjalną instrukcją obsługi pojazdu.

Opona bez powietrza

Nigdy nie jest dobrym pomysłem jazda na oponie bez powietrza, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia koła. Może to zmienić stosunkowo niedrogą naprawę lub wymianę w coś znacznie gorszego. Jeśli kiedykolwiek utkniesz gdzieś na oponie bez powietrza, powinieneś wezwać pomoc drogową.

Należy upewnić się, że w samochodzie znajduje się zapasowe koło na taką właśnie sytuację. Technik pomocy drogowej będzie w stanie wymienić koło za Ciebie. Na kole zapasowym nie będzie można jechać zbyt daleko, ale powinno to wystarczyć do czasu, aż będzie można przeprowadzić odpowiednią wymianę. Nie należy próbować przejeżdżać długiego dystansu kole zapasowym, ponieważ ma ono ograniczenia co do prędkości poruszania i nie jest w pełni wymiarowe.

Bycie przygotowanym

Są pewne rzeczy, które można zrobić, aby przygotować się na utknięcie gwoździa w oponie. Dotyczy to również posiadania w bagażniku przez cały czas przenośnej sprężarki powietrza. Może ona pomóc w dotarciu do celu, abyś nie utknął na miejscu. Dobrym pomysłem jest również nauczenie się, jak zmienić koło. Jeśli złapiesz gumę, możesz uzyskać pomoc, ale nie powinieneś na nią liczyć.

Chcesz mieć pewność, że przez cały czas opony są napompowane do idealnego ciśnienia. Raz na jakiś czas sprawdź wzrokowo wszystkie swoje koła, aby sprawdzić, czy któreś z nich wyglądają, jakby traciło powietrze. Powinieneś również użyć miernika, aby sprawdzić ciśnienie powietrza tylko po to, aby upewnić się, że żadne z nich nie jest niskie.

Powody, dla których nie należy jeździć z gwoździem w oponie

Istnieje wiele powodów, dla których prawdopodobnie nie powinieneś jeździć z gwoździem w jednej z opon. Najlepszym powodem jest to, że jest to potencjalnie niebezpieczne. Jeśli podczas jazdy doświadczysz rozerwania opony, Twój pojazd może wymknąć się spod kontroli. Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego i innych kierowców.

Innym dobrym powodem, aby tego nie robić, jest to, że możesz w końcu wyrządzić jeszcze więcej szkód swojemu pojazdowi. Jazda z gwoździem w oponie może potencjalnie spowodować problemy z układem kierowniczym, którego naprawa będzie o wiele droższa.

W końcu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, po prostu naprawiając lub wymieniając uszkodzoną oponę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli opona traci dużo powietrza, należy zlecić odholowanie pojazdu do mechanika, który może się nim zająć. Nie ma po prostu sensu ryzykować poważnym wypadkiem.

Czy mogę to naprawić sam?

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i spróbować samodzielnie naprawić oponę, możesz kupić zestawy naprawcze. Najpierw trzeba będzie potwierdzić, że gwóźdź nie znajduje się w miejscu, które będzie wymagało wymiany opony. Zestawy te zawierają instrukcje, do których można się stosować w celu wykonania pracy. Chociaż nie jest to szczególnie skomplikowana praca, można ją pozostawić profesjonalistom. Bardzo ważne jest, aby za pierwszym razem prawidłowo naprawić oponę.

Weź pod uwagę twoją sytuację

Zanim zdecydujesz się jechać dalej, mimo że masz gwóźdź w oponie, musisz rozważyć kilka rzeczy. Jeśli jesteś tylko 5 lub 10 minut od domu, prawdopodobnie możesz to zrobić bez żadnych poważnych konsekwencji. Jest to założenie, że opona nie jest całkowicie bez powietrza.

Jeśli jesteś jeszcze dość daleko od domu, najlepiej jest po prostu zadzwonić po pomoc drogową, samemu zmienić oponę lub zlecić odholowanie samochodu do pobliskiego warsztatu.  Przed podjęciem decyzji, należy sprawdzić ciśnienie w oponach oraz czy posiadasz narzędzia, które pozwolą na samodzielną wymianę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj