nauka jazdy motocyklem

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest banalnie prosta-prawo jazdy na motocykl. Okazuje się, jednak że w aktualnym stanie prawnym nie jest to wcale tak oczywiste. Istnieją aż 3 różne kategorie prawa jazdy dedykowane pod motocykle, dodatkowo istnieją możliwości, dzięki którym będzie można prowadzić niektóre z nich, nawet nie mając prawa jazdy!

Kategoria AM

Jest to najwcześniejsza możliwa do zrobienia kategoria prawa jazdy. Zastąpiła ona istniejącą kiedyś kartę motorowerową. Uprawnienia, które zdobywa się po wyrobieniu tej konkretnej kategorii, nie różnią się jednak od tych, które dawała karta motorowerowa. Kategoria AM daje możliwość prowadzenia motocykli o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 CC oraz niemających możliwości przekroczenia prędkości 50 km/h. Wiek wymagany do zrobienia tej kategorii to 14 lat

Kategoria A1

Prawo jazdy tej kategorii umożliwia dość pokaźny wybór motocykli, na których możliwa jest jazda. Wynika to z tego, że wielu producentów produkuje modele przeznaczone właśnie pod A1. Do jej zrobienia należy mieć skończone 16 lat. Uprawnia ona do prowadzenia motocykli o pojemności nieprzekraczającej 125 CC oraz o mocy poniżej 15 KM. Należy również pamiętać, że stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,1 Kw/kg. Ograniczenie w stosunku do mocy może niektórym wydawać się zbędne, warto jednak zauważyć, że rekord prędkości na motocyklu o tej pojemności to aż 299 km/h.

Kategoria A2

Jest to jedna z najmłodszych kategorii, która została wprowadzona zaledwie kilka lat temu. Z tego względu może być problematyczna pod względem doboru odpowiedniego motocykla. Wynika to z tego, że mało która starsza maszyna, dostosowana jest do określonych przez ustawodawcę wymagań. Jakie one są? Motocykl musi mieć poniżej 35 Kw oraz stosunek mocy do masy nieprzekraczający 0,2 Kw/kg. Dodatkowo możliwe jest poruszanie się motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 Kw. Warto zaznaczyć tutaj, że mówiąc o niedostosowaniu, chodzi, o brak dużej ilości maszyn o mocy zbliżonej do 35 Kw. Z reguły duża ilość modeli jest mocno poniżej, lub powyżej tej wartości, z tego powodu problematyczne może być znalezienie optymalnego modelu, który pozwoli nacieszyć się w pełni dozwoloną mocą. Za przykład może tutaj posłużyć, chociażby yamaha virago 750 która ma silnik o mocy 37 Kw, czyli minimalnie więcej, niż granica wyznacza przez ustawodawcę. Aby podejść do tej kategorii, należy mieć ukończone 18 lat.

Kategoria A

Tutaj sprawa jest prosta. Można jeździć wszystkimi jednośladami. Aby je zrobić, należy mieć ukończone 24 lata. Lub posiadać od przynajmniej 2 lat kat A2. Oznacza to, że w momencie zdawania kat A2 w 18 urodziny, da się zrobić kat A na moment po 20 urodzinach. Jest to istotne z tego powodu, że kat A uprawnia również do jazdy trójkołowcami o mocy przekraczającej 15 Kw, ale dopiero po ukończeniu 21 roku życia.

Inne opcje

Warto zaznaczyć, że osoby posiadające kat B od 3 lat, dostają uprawnienia do kierowania motocyklami klasyfikującymi się do kat A1. Natomiast w momencie zrobienia kat B, otrzymuje się uprawnienia tożsame z kategorią AM. Dodatkowo warto zaznaczyć, że do 13 stycznia 2013 roku możliwe było prowadzenie pojazdów klasyfikujących się do kat AM dla wszystkich pełnoletnich osób. Ze względu na regułę, że prawo nie Działą wstecz, wszyscy, którzy osiągnęli pełnoletność przed 13 stycznia 2013 r. zachowali te uprawnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj