LPG

Zainstalowanie gazu do benzynowego auta wiąże się nie tylko z kosztami, ale często jest również problematyczne pod względem technicznym. Z tego względu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii zarówno podczas decyzji o zamontowaniu instalacji, jak i w momencie wyboru odpowiedniego warsztatu.

Cena

Instalacja LPG często może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z tego względu należy przede wszystkim przeanalizować, czy będzie to zakup opłacalny. Należy wziąć wtedy pod uwagę fakt, że auto zaczyna korzystać z gazu jako źródła paliwa dopiero po odpowiednim rozgrzaniu. Oznacza to, że instalacja będzie bardzo nieopłacalna w przypadku wykorzystywania samochodu jedynie do krótkich, kilkukilometrowych tras. Zależnie od spalania zwrot zainwestowanych pieniędzy będzie oscylował średnio ok. 40 tysięcy kilometrów. Czy jest to dużo? Wszystko zależy od eksploatacji auta. W wielu przypadkach pokonanie takiej odległości zajmuje tylko kilka lat, czasami mniej niż rok. Jest to kwestia indywidualna.

Auta fabrycznie wyposażone w LPG

Warto zwrócić uwagę na usługi wielu dealerów, którzy umożliwiają zainstalowanie instalacji LPG do auta jeszcze na etapie linii produkcyjnej. Jest to rozwiązanie korzystne z kilku względów. przede wszystkich cała instalacja jest ściśle dopasowana do konkretnego modelu, butla gazowa jest skrzętnie schowana, i nie zabiera miejsca w bagażniku. Dodatkowo można w ten sposób uprościć kwestie techniczne w silniku. Auto nie traci też wtedy gwarancji ze względu na ingerencje w silnik, jakie są wady? Przede wszystkim cena wyższa niż w przypadku warsztatów, które instalują instalacje na własną rękę. Często jest to nawet dwukrotna różnica. Kwestie jakości części nie mają tutaj dużego znaczenia, ponieważ zarówno dealerzy, jak i prywatne zakłady, zwykle zaopatrują się u tych samych, zewnętrznych firm, bardzo zbliżonych do siebie jakością podzespołów.

Niezależne warsztaty

Istnieje możliwość skorzystania z oferty prywatnych warsztatów samochodowych specjalizujących się w zakładaniu instalacji LPG. Czy taka usługa wiąże się z ryzykiem? Z reguły nie, większość usługodawców oferuje również gwarancję, oraz ubezpieczenie na elementy, które utraciły gwarancje producenta, przez zewnętrzną ingerencję. Usługa taka jest dodatkowo korzystniejsza cenowo. Warto jednak zaznaczyć, że butla zostaje zwykle zamontowana w bagażniku lub na miejscu koła zapasowego, powoduje to znaczące zmniejszenie powierzchni bagażowej, co dla wielu może być dużą wadą. Kolejnym problemem może być czas oczekiwania na wykonanie instalacji. W przypadku zakupu auta, z wcześniej zamontowanym gazem, problem taki nie ma miejsca.

Czy auta z instalacją LPG są bardziej awaryjne?

Z reguły nie, tym bardziej z taką wykonaną w profesjonalnych warsztatach oraz serwisach. Trzeba mieć jednak świadomość, że większa ilość podzespołów zawsze będzie oznaczała więcej możliwych usterek oraz ewentualnie wyższe koszty naprawy. Nie jest to jednak różnica na tyle duża, by była argumentem podczas rozważań czy warto skorzystać z instalacji LPG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj