Zapchana odma olejowa to poważny problem, który ma szczególne znaczenie dla optymalnego działania silnika. Problemy z odmą olejową najczęściej występują w samochodach, w których zaniedbana została jej regularna konserwacja i czyszczenie. Czym dokładnie jest odma olejowa? Jakie objawy zapchanej odmy można zauważyć podczas eksploatacji pojazdu i jak na nie reagować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule!

Czym jest odma olejowa?

Odma olejowa to element przyjmujący postać przewodu odpowietrzania komory korbowej, który stanowi jeden z najważniejszych podzespołów składających się na silnik. Zadaniem odmy olejowej jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji gazów podczas pracy jednostki napędowej, a także odprowadzanie nadmiaru gazów z komory silnikowej do cylindrów.

Sprawne funkcjonowanie odmy gazowej pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niekontrolowanego wzrostu ciśnienia generowanego przez gazy, który w efekcie mógłby prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak  rozszczelnienie czy nawet wybuch komory gazowej. Dlatego tak ważne jest unikanie problemów związanych z zatkaniem odmy gazowej poprzez jej regularną konserwację i czyszczenie.

Uszkodzona odma objawy — na co zwrócić uwagę?

Nieprawidłowe funkcjonowanie odmy olejowej to najczęściej wynik wieloletnich zaniedbań, podczas których stopniowo dochodzi do kolejnych błędów oraz wzrostu ciśnienia gazów znajdujących się w komorze gazowej. Znając objawy, jakie niesie za sobą zapchana odma, można w szybki sposób wykryć problem praz zapobiec poważnym problemom. Najczęstsze objawy uszkodzonej odmy to:

  • Wyciek oleju silnikowego

Wyciek oleju to jeden z podstawowych objawów problemów z odmą olejową, który można w łatwo zaobserwować podczas eksploatacji pojazdu. Wyciek oleju silnikowego związany jest z wysokim ciśnieniem panującym w komorze silnika — przekłada się ono na  powstawanie uszkodzeń oraz wypychanie uszczelek, co w efekcie może prowadzić do poważnych problemów z układem napędowym.

  • Podwyższone zużycie oleju silnikowego

Zatkana odma a spalanie oleju to kolejny objaw występujących problemów z odmą olejową — zatkana odma wpływa bowiem na przepuszczanie oleju wraz z gazami do komory spalania.

  • Nietypowe działanie bagnetu podczas pomiaru oleju 

Zastosowanie bagnetu do analizy pomiaru poziomu oleju to sprawdzony sposób na zidentyfikowanie ewentualnych problemów z zatkaną odmą olejową. Kiedy podczas wyciągania bagnetu, słychać wyraźny syk lub występuje samoistne podnoszenie się bagnetu, oznacza to, że zbyt duża ilość gazów ulatnia się z silnika.

  • Nietypowa praca silnika

Specyficzna praca silnika samochodu powinna stanowić sygnał ostrzegawczy dla każdego kierowcy. Nierównomierna pracy silnika czy zapalanie się kontrolki silnika może być bowiem objawem zapchanej odmy olejowej.

 Uszkodzony separator oleju objawy — co robić?

Uszkodzona odma olejowa to poważny problem, który może prowadzić do powstawania nadciśnienia oraz osłabienia elementów składają się na cały układ napędowy pojazdu. W związku z tym, od razu po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów uszkodzonej odmy olejowej, należy zwrócić się do serwisu, w którym zostanie przeprowadzona specjalistyczna naprawa odmy olejowej — proces ten polega na precyzyjnym oczyszczeniu odmy olejowej, ale często sprowadza się także do konieczności przeprowadzenia wymiany przewodów, separatora,  pokrywy silnika czy innych elementów.

Chcąc postawić na sprawdzone podzespoły, które okazują się przydatne podczas realizacji tego rodzaju napraw, warto zwrócić uwagę na sklep internetowy S-Auto z autoczęściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj