Patrzenie na płonącą gumę może być fajne do oglądania, szczególnie w filmach, ale w sytuacji, gdy we własnym samochodzie czuje się zapach spalonej gumy, to po prostu niefajnie.

Mając do czynienia z takim zapachem, zdecydowanie mądrze jest przyjrzeć się swojemu samochodowi, aby dowiedzieć się, skąd ten zapach może pochodzić, ale istnieje tak wiele powodów, dla których może śmierdzieć tak, jakby guma paliła się w Twoim samochodzie.

W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny, dla których twój samochód pachnie jak paląca się guma.

Przyczyny zapachu palonej gumy w twoim samochodzie

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego w twoim samochodzie możesz wyczuć zapach palącej się gumy, a nie jakiegoś innego rodzaju zapachu, jest to, że istnieje wiele elementów gumowych, gumowych węży i innych rzeczy wykonanych z twardej gumy, które mogą mieć kontakt z wyjątkowo wysoką temperaturą, dlatego też twój samochód może pachnieć jak płonąca guma.

Wszystkie te gumowe elementy są integralną częścią silnika Twojego samochodu i są zamontowane dość blisko bloku silnika, który osiąga wysokie temperatury podczas długiej jazdy. Ale powód tego zapachu nie jest tak prosty, jak się wydaje. Czasami przyczyną może być wyciek z uszczelki silnika, czasami same węże gumowe mogą bezpośrednio stykać się z blokiem silnika i się topić, wytwarzając tym samym nieprzyjemny zapach, a często może to być związane z problemami elektrycznymi. Ponieważ silnik zawiera wiele różnych pasków, takich jak pasek rozrządu, pasek kompresora, często pasy te zużywają się i zaczynają się ślizgać, powodując tarcie i w rezultacie czuć zapach palącej się gumy.

Oto częste przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu palonej gumy, który pojawia się w samochodzie podczas jazdy:

  1. Problemy z uszczelkami.

Twój blok silnika jest zespolony i uszczelniony za pomocą uszczelki. Sama uszczelka może nie być elementem technicznym, ale jej przeznaczenie jest równie krytyczne. Uszczelka znajduje się pomiędzy dwoma elementami bloku silnika i ogranicza wycieki oleju oraz sprężonego powietrza i mieszanki paliwowej, które są niezbędne do zapłonu cylindrów. Jeśli uszczelka silnika ulegnie uszkodzeniu, z bloku silnika będzie wyciekać gorący olej pochodzący bezpośrednio z silnika. Olej jest gorący, ponieważ silnik nagrzewa się podczas jazdy. Gorący olej silnikowy kapie wówczas na wszystkie części silnika, gumowe węże silnika, pasy i inne obszary, które następnie wytwarzają zapach palącej się gumy w samochodzie podczas jazdy.

Dlaczego uszczelka miałaby przeciekać? Cóż, ponieważ silniki mają tendencję do nagrzewania się do bardzo wysokich temperatur, do chłodzenia wykorzystują chłodnicę. Jeśli zapomnisz sprawdzić poziom płynu chłodzącego lub po prostu będziesz jechał w gorący dzień przez dłuższy czas, spowoduje to, że silnik osiągnie jeszcze wyższą temperaturę, nadmiernie obciążając uszczelkę i rozgrzewając ją. W miarę rozszerzania się gumy podczas ogrzewania przegrzanie doprowadziłoby do wydmuchiwania uszczelki i wycieku oleju.

  1. Może się zdarzyć, że za długo będziesz jechał na sprzęgle.

W pojazdach z manualną skrzynią biegów sprzęgło jest używane do jazdy i zmiany biegów. Często zdarza się, że wiele osób za długo jeździ ze wciśniętym sprzęgłem. Zbyt ostra jazda oznacza, że sprzęgło jest wciśnięte do połowy, podczas gdy pedał gazu jest również wciśnięty. Podstawowa praca sprzęgła polega na dopasowaniu prędkości obrotowej skrzyni biegów i silnika samochodu poprzez dociśnięcie go do koła zamachowego w celu płynnego przejścia od zatrzymania do ruchu obrotowego. Oczywiście wiąże się to z pewnym tarciem, ale jazda na sprzęgle oznacza, że kierowca nie pozwala, aby sprzęgło zostało całkowicie wciśnięte w koło zamachowe i nadal się o nie ociera. Tworzy to dużo ciepła i zaczyna spalać samo sprzęgło. Ponieważ sprzęgło składa się z cienkiej siatki, nadmierne tarcie staje się przyczyną powstawania zapachu palącej się gumy w Twoim samochodzie.

  1. Paski napędu twojego silnika się nagrzewają.

Omówiliśmy wcześniej różne paski, a te są ciągle pod pewnym naciskiem i z odrobiną tarcia, gdy silnik pracuje. W sytuacjach związanych z paskami klinowymi może być wiele powodów, dla których Twój samochód śmierdzi jak paląca się guma. Może się zdarzyć, że koło pasowe sprężarki klimatyzacji zostanie zablokowane lub zacięte, co spowoduje, że pasek po prostu się zsunie, tworząc ciepło i w efekcie będzie czuć zapach palącej się gumy. Ten sam problem może być powiązany z kołem pasowym i pasem napędowym pompy wspomagania kierownicy. W innych przypadkach może to być spowodowane po prostu starzeniem się i zużyciem pasków, poślizgiem przy wyższych obrotach silnika.

  1. Płyn chłodzący układu chłodzenia może wyciekać i wylewać się na gorący silnik.

Podobnie jak w przypadku oleju, czasami z chłodnicy może wyciekać płyn chłodniczy. Płyn chłodzący wylewa się wtedy na blok silnika, który może być bardzo gorący. To z kolei spowoduje spalenie płynu chłodzącego i wytworzenie smrodu spalania, który po zatrzymaniu samochodu po długiej jeździe będzie przypominał palącą się gumę. Samo rozlanie płynu chłodzącego jest już powodem do zmartwień, ponieważ pomaga on w utrzymaniu temperatury silnika Twojego samochodu.

  1. W przedziale silnikowym utkwił plastikowy element serwisowy lub inny element zewnętrzny.

Często, gdy samochód cuchnie jak paląca się guma, przyczyną może nie być coś związanego z samochodem, ale coś zewnętrznego, na przykład torba na zakupy, która utknęła w komorze silnika podczas jazdy. Gorący silnik, który napędza samochód, podobnie jak w innych przypadkach, również powoduje palący się zapach gumy. W takich przypadkach wystarczy sprawdzić, czy w komorze silnika nie ma żadnych zewnętrznych przedmiotów, które nie pasują do niego.

Jak zapobiec lub naprawić ten problem z zapachem?

  • Poszukaj torby plastikowej lub czegoś innego, co utknęło w komorze silnika. Jeśli coś zauważysz, wyjmij to.
  • Jeśli w komorze silnika nic takiego nie znajduje się, należy szukać wycieków oleju.
  • Poszukaj przecieku płynu chłodzącego.
  • Sprawdź, czy w silniku nie ma na nim nadmiaru oleju.
  • Sprawdź, czy w Twoim samochodzie nie ma wycieku oleju, lub sprawdź układ sprzęgła.

Jeśli nie można znaleźć oczywistych przyczyn, należy natychmiast oddać samochód do kontroli przez mechanika. Być może sprzęgło jest przyczyną tego zapachu. W obu przypadkach twój samochód śmierdzący jak paląca się guma nigdy nie jest dobrym znakiem i zaraz po wyczuwaniu takiego zapachu, zatrzymaj się w najbliższym warsztacie mechanika i sprawdź swój samochód, aby na dłuższą metę zapobiec poważnym uszkodzeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj