Gdy włączone jest ogrzewanie lub klimatyzacja w samochodzie, włącza się wentylator i wypycha powietrze z otworów wentylacyjnych samochodu. Silnik, który włącza dmuchawę, nazywany jest silnikiem dmuchawy. Znajduje się on w desce rozdzielczej, zwykle po przeciwnej stronie kierownicy lub wewnątrz komory silnika na przegrodzie.

Prędkość obrotowa dmuchawy może być regulowana w prawie każdym nowoczesnym samochodzie. Niektóre samochody mają dmuchawy, które mają od 4 do 5 stałych ustawień prędkości obrotowej, które można wybrać, ale w tym przypadku prędkość obrotowa silnika dmuchawy jest kontrolowana przez rezystor silnika dmuchawy.

Oznaki złego oporu silnika dmuchawy grzewczej

  1. Brak przedmuchu powietrza przez otwory wentylacyjne samochodu

Jeśli wentylator w ogóle nie włącza się podczas pracy klimatyzatora lub nagrzewnicy, to zazwyczaj nie jest to wentylator, lecz rezystor. Ponieważ rezystor dmuchawy jest bezpośrednio odpowiedzialny za przekazywanie mocy z akumulatora do samej dmuchawy, symptomem wadliwego rezystora silnika dmuchawy jest brak przepływu powietrza z układu wentylacyjnego pojazdu. Rezystor silnika dmuchawy jest odpowiedzialny za bezpośrednie zasilanie silnika dmuchawy. Dlatego w przypadku poważnych problemów z systemem ogrzewania i klimatyzacji, jak gdyby zasilanie silnika zostało całkowicie odcięte z powodu przegrzania lub korozji, silnik po prostu nie będzie działał, co z kolei spowoduje, że cały system ogrzewania i klimatyzacji nie będzie działał, ponieważ powietrze nie będzie przepływać przez otwory wentylacyjne pojazdu.

  1. Silnik dmuchawy pracuje tylko na wysokich obrotach

Częstym objawem wadliwego opornika silnika dmuchawy jest sytuacja, gdy dmuchawa grzewcza i klimatyzacyjna pracuje tylko na wysokich obrotach i nie może być ustawiona na niskie obroty. Dzieje się tak, ponieważ uszkodzony rezystor silnika dmuchawy nie jest w stanie regulować przepływu prądu. Może się zdarzyć, że opornik zostanie w jakiś sposób ominięty, a prąd będzie podawany bezpośrednio z wyłącznika. Nadmiar prądu może spowodować przegrzanie rezystora silnika dmuchawy i jego trwałe uszkodzenie.

W takim przypadku system grzewczy i klimatyzacyjny może nadal funkcjonować normalnie, wypychając zimne lub ciepłe powietrze z wylotu tylko na jednej prędkości. Rezystor musi zostać wymieniony na nowy, aby przywrócić jego działanie.

  1. Silnik dmuchawy pracuje tylko na niskich obrotach

Innym częstym objawem wadliwego działania rezystancji silnika dmuchawy jest to, że silnik dmuchawy pracuje tylko na niskich obrotach. Może to być spowodowane wadliwym okablowaniem pomiędzy rezystorem silnika dmuchawy a samym silnikiem dmuchawy.

  1. Silnik dmuchawy nie pracuje w określonych ustawieniach

Kolejnym symptomem wadliwego opornika silnika dmuchawy jest to, że silnik dmuchawy nie może pracować w niektórych ustawieniach. Powoduje to, że silnik dmuchawy pracuje nieprawidłowo lub w ogóle nie pracuje w jednym, lub kilku ustawieniach. Jest bardzo prawdopodobne, że przełącznik silnika dmuchawy nie będzie już pracował. Prawidłowa diagnoza jest wskazana, jeśli nie ma pewności co do problemu.

  1. Dym wydobywający się z otworów wentylacyjnych

Jeśli zauważysz dym lub zapach spalonego powietrza z otworów wentylacyjnych, może to być spowodowane przegrzaniem się rezystora silnika dmuchawy, co mogło spowodować spalenie niektórych przewodów wewnątrz deski rozdzielczej. Najlepiej jest natychmiast zatrzymać samochód w celu zbadania dalszych uszkodzeń i pozostawić go do ostygnięcia.

Co to jest rezystor silnika dmuchawy?

Rezystor silnika dmuchawy to rezystor regulowany. Ten element elektryczny służy do sterowania układem klimatyzacji pojazdu. Jest to element, który steruje prędkością obrotową silnika dmuchawy w zależności od ustawień, które można zmienić, obracając pokrętło w lewo lub w prawo, zwiększając lub zmniejszając tym samym opór prądu elektrycznego płynącego do obracającego się silnika dmuchawy podłączonego do wentylatora.

W ramach naszego komfortu i luksusu prędkość obrotowa dmuchawy jest jednym z najczęściej ustawianych parametrów w samochodzie, a więc opór silnika dmuchawy jest stale obciążany, co może doprowadzić do jego awarii; zbyt duża wilgotność w atmosferze może doprowadzić do zwiększenia oporów. Z tego powodu rezystor silnika dmuchawy może powodować problemy z całym systemem ogrzewania i klimatyzacji.

Chociaż rzadko zdarza się, aby rezystancja tego silnika uległa pogorszeniu, z kilkoma wyjątkami, prawie wszystkie elementy ulegają awarii w tym czy innym miejscu, po czym muszą być albo naprawione, albo całkowicie wymienione. Na szczęście w tym przypadku opornik silnika nie jest zaawansowanym technologicznie podzespołem elektronicznym i może być stosunkowo łatwo i tanio wymieniony. Faktycznie, nawet diagnoza uszkodzonego rezystora silnika dmuchawy jest faktycznie prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani nawet podstawowej wiedzy, ponieważ rezystor służy tylko jednemu celowi, a mianowicie ograniczeniu dmuchawy do różnych ustawień prędkości obrotowej. Uszkodzony rezystor silnika dmuchawy powoduje zazwyczaj symptomy, które można łatwo zidentyfikować.

Rozwiązania i próby

Niewiele można zrobić, aby naprawić uszkodzony rezystor dmuchawy, ponieważ lepiej jest go całkowicie wymienić. Jeśli czujesz się pewnie, że możesz wymienić rezystor samodzielnie, możesz dowiedzieć się, gdzie jest dany element i jak go przetestować.

Kroki mające na celu sprawdzenie/testowanie rezystora

Zlokalizuj opornik dmuchawy i odłącz go od reszty obwodu. Po odłączeniu rezystora często na podstawie jego stanu można określić, czy rezystor uległ przepaleniu, czy też nie. Przepalony rezystor musi zostać wymieniony na właściwy zamiennik.

Jeśli wygląd zewnętrzny jest normalny, należy sprawdzić rezystancję w każdym pojedynczym oporniku. Wszystkie rezystory są podłączone do jednego punktu wspólnego. Należy przełączyć multimetr w tryb pomiaru rezystancji, podłączyć jedną sondę multimetru do punktu wspólnego i użyć drugiej sondy do wyznaczenia granic rezystorów w innych punktach. Jeśli jeden z tych rezystorów ma otwarty obwód, należy wymienić rezystor dmuchawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj