Nadejście zimy oznacza konieczność przygotowania pojazdu, by z jednej strony ochronić go przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej zadbać o jego niezawodność na drodze. O czym szczególnie musisz pamiętać? Oto kilka najważniejszych kwestii, które pomogą Ci zachować sprawność swojego auta przez cały sezon zimowy!

Po pierwsze – regularne mycie samochodu

Zimą samochód narażony jest nie tylko na działanie mrozu, ale również rozmaitych zanieczyszczeń, jakie znajdują się na drodze. Mowa tu przede wszystkim o soli używanej na jezdniach po to, by nie dochodziło do ich oblodzenia. Niestety, substancja ta może być szkodliwa dla lakieru i blach samochodu, dlatego warto regularnie usuwać ją z karoserii.

Najlepszą metodą jest korzystanie z myjni ręcznej, gdzie możliwe jest najpierw płukanie wstępne, a następnie mycie właściwe. Korzystając z odpowiedniego preparatu, a także używając specjalnej rękawicy, możesz dokładnie pozbyć się zanieczyszczeń i sprawić, że żadne z nich nie będą stanowiły zagrożenia dla Twojego auta.

Myjąc samochód, pamiętaj o kilku kwestiach:

  • przeprowadzaj zabieg wyłącznie wtedy, gdy zewnętrzna temperatura przekracza 0°C;
  • zawsze przed zabiegiem dokładnie spłucz zanieczyszczenia wodą;
  • po zakończeniu mycia osusz każdy element i pieczołowicie wydmuchaj wszystkie szczeliny;
  • na koniec zabezpiecz uszczelki gumowe przy użyciu odpowiedniego silikonu.

Po drugie – woskowanie karoserii

Usunięcie zanieczyszczeń to jedno, a zabezpieczenie przed nimi karoserii drugie. Aby było to możliwe, zastosuj odpowiedni wosk, który stworzy warstwę ochronną i tym samym pozwoli uniknąć przenikania drobinek soli czy piasku do lakieru. Dzięki temu nie tylko zadbasz o estetykę auta, ale również skutecznie ochronisz go przed korozją.

Proces woskowania możesz przeprowadzić na myjni albo we własnym garażu. Pamiętaj o dopasowaniu właściwego preparatu oraz jego prawidłowym nakładaniu (przy użyciu delikatnej gąbki oraz okrężnymi ruchami). Przed tym procesem możesz przeprowadzić glinkowanie lakieru, które pozwoli na jeszcze skuteczniejsze wyczyszczenie karoserii.

Po trzecie – wymiana płynów

Płyny eksploatacyjne odgrywają bardzo istotną rolę w każdym samochodzie, a ich regularna wymiana jest niezbędna do jego sprawnego działania. Przed okresem zimowym powinieneś przede wszystkim wlać nowy płyn chłodniczy, co pozwoli uniknąć przegrzania silnikaoraz zabezpieczy jego poszczególne elementy.

Wraz z nadejściem niższych temperatur warto wymienić również płyn do spryskiwaczy na zimowy. W ten sposób zyskasz pewność, że nie będzie on zamarzał nawet podczas jazdy w mrozie i niskich temperaturach.

Uwaga! Nawet jeżeli kontrolka w Twoim samochodzie nie sygnalizuje konieczności wymiany klocków hamulcowych, warto samodzielnie (albo z pomocą fachowca) sprawdzić ich stan. Może mieć to kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa na drodze – zużyte podzespoły nie będą działały sprawnie i uniemożliwią efektywne hamowanie na drodze pokrytej śniegiem lub lodem!

Po czwarte – wymiana opon na zimowe

Choć w naszym kraju wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, powinien pamiętać o niej każdy kierowca. Jazda na letnim ogumieniu może być bardzo niebezpieczna – nietrudno wtedy o utratę kontroli nad pojazdem nawet wtedy, gdy warunki na drodze nie należą do najgorszych.

Zimowe opony posiadają głęboki bieżnik, do którego dostaje się śnieg, i tym samym umożliwiają uzyskanie większej przyczepności do podłoża. Co więcej, charakteryzują się odmienną strukturą i są wykonywane z nieco innej mieszanki – dlatego zakładając je w sezonie zimowym, zapewniasz sobie o wiele większe bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Po piąte – ubezpieczenie samochodu

Ostatnią, ale równie istotną kwestią co pozostałe, jest ubezpieczenie samochodu. Mowa tu nie tylko o obowiązkowym OC, ale również innych polisach, które pozwolą Ci zyskać maksymalne bezpieczeństwo – zarówno podczas jazdy, jak i postoju auta.

Mowa tu przede wszystkim o:

  • AC, czyli ubezpieczeniu od następstw zdarzeń, których efektem jest utrata, zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu;
  • Assistance, a więc ubezpieczeniu zapewniającym wsparcie w razie wypadku, awarii lub utraty pojazdu.

Co więcej, w najbardziej cenionych towarzystwach ubezpieczeniowych, takich jak Compensa, możesz również ubezpieczyć szyby, opony, a nawet przewożony sprzęt sportowy (np. na zimowy wyjazd w góry). Możliwości jest naprawdę wiele i dzięki nim zyskasz kompleksową ochronę – nie tylko w sezonie zimowym.

1 KOMENTARZ

  1. Zima czy lato. Samochód żeby był sprawny i nie tracił na wartości, powinien być regularnie myty i pielegnowany. Kluczowy jest oczywiscie dobór odpowiednich kosmetyków, ale tez takich, które nie wymagaja dużego nakładu naszej pracy. Sporo dobrego ludzie pisza o koncentracie do mycia tempo z norenco typowo właśnie do aut osobowych czy ciężarowych do różnych powierzchni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj