Zakup kampera to spora inwestycja, którą wiele osób finansuje przy pomocy kredytu czy leasingu. W ostatnich latach obserwowaliśmy znaczące podwyżki cen pojazdów kempingowych, po części będące rezultatem ogromnego wzrostu ich sprzedaży. Jeśli planujesz spełnić swoje marzenie o posiadaniu kampera, to z pewnością rozważasz dwie opcje: zakup fabrycznie nowego lub używanego. Zalety i wady obu tych rozwiązań omawiamy w naszym artykule.

Fabrycznie nowy kamper: zero ryzyka za wyższą cenę

Decydując się na zakup fabrycznie nowego kampera trzeba się oczywiście przygotować na niemały wydatek. Pamiętajmy jednak, że płacimy nie tylko za sam pojazd, ale też święty spokój, gwarancję producenta, przyjemność dziewiczego użytkowania kampera oraz możliwość jego swobodnego skonfigurowania zgodnie z własnymi preferencjami.

Nie warto też z góry zakładać, że fabrycznie nowy kamper musi być poza naszym zasięgiem finansowym. Wiele zależy tutaj od konkretnego egzemplarza, jego wyposażenia, DMC, układu wnętrza, rodzaju pojazdu (czy jest to kamper zintegrowany, półzintegrowany czy tzw. kamper van) oraz od marki producenta.

Bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania, trwałości oraz poziomu wyposażenia wyróżniają się kampery renomowanej niemieckiej marki Buerstner. Z aktualną ofertą modelową tego producenta możesz się zapoznać na stronie internetowej https://hymerpoznan.pl/buerstner/kampery/.

Zalety nowych kamperów:

 • Gwarancja fabryczna;
 • Niskie koszty eksploatacji (ewentualne usterki są usuwane nieodpłatnie);
 • Możliwość skonfigurowania kampera „pod siebie”;

Wady nowych kamperów:

 • Wysoka cena zakupu;
 • Szybka utrata wartości;
 • W przypadku kampera „do produkcji” – długi czas oczekiwania;

Używany kamper: jak uniknąć „miny”?

Zakup używanego kampera zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, z czego po prostu trzeba sobie zdawać sprawę. Płacąc często kilkadziesiąt czy ponad 100 tys. zł mniej niż za fabrycznie nowy pojazd, nie należy oczekiwać, że zagwarantujemy sobie zupełnie bezproblemową eksploatację.

Oczywiście można znacząco zminimalizować ryzyko natrafienia na pojazd, który szybko okaże się skarbonką bez dna. Zasada jest prosta: szerokim łukiem omijamy tzw. „okazje”, czyli kampery z drugiej ręki oferowane w bardzo atrakcyjnej cenie, zwłaszcza przez komisy.

Istnieje tutaj wysokie ryzyko, że w kamperze znajdują się jakieś istotne wady ukryte, np. nieszczelna zabudowa, uszkodzona instalacja elektryczna, wodna i kanalizacyjna, niesprawne wyposażenie itd.

Chcąc uniknąć podobnego scenariusza warto zdecydować się na zakup używanego kampera od autoryzowanego dealera danej marki. W salonach karawaningowych często można natrafić na świeże egzemplarze z niewielkim przebiegiem, zwykle pochodzące z wypożyczalni. Jeśli sprzedawca udziela gwarancji na pojazd, a cena nam odpowiada, to naprawdę nie ma się nad czym długo zastanawiać.

Zalety używanych kamperów:

 • Dużo niższa cena zakupu;
 • Często są już pozbawione „wad wieku dziecięcego”, co oznacza usunięcie usterek ujawniających się w pierwszych miesiącach użytkowania;
 • Wolniej tracą na wartości („zaliczyły” już duży spadek ceny typowy dla fabrycznie nowych pojazdów);
 • Możliwość znalezienia kampera objętego gwarancją;

Wady używanych kamperów:

 • Podwyższone ryzyko wystąpienia usterek;
 • Zakup kampera poza autoryzowanym salonem to zawsze duże ryzyko natrafienia na egzemplarz po przejściach, który będzie generować wysokie koszty utrzymania;

W poszukiwaniu kampera, również z drugiej ręki, warto wybrać się do salonu HYMER Poznań w Sadach koło Poznania. Jest to jeden z największych salonów karawaningowych w Polsce, w którego ofercie znajdziesz fabrycznie nowe i używane kampery najlepszych producentów, w tym HYMER, Buerstner czy Suncamp.

Na miejscu możesz porównać wiele modeli kamperów i wybrać ten, który rzeczywiście najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania. Skorzystasz również z fachowego doradztwa praktyków karawaningu oraz zamówisz usługi dodatkowe, w tym doposażenie kampera o potrzebne Ci elementy (np. bagażnik na rowery czy instalację solarną). HYMER Poznań zapewnia także atrakcyjne formy finansowania zakupu, włącznie z promocyjnym leasingiem dla firm. Po szczegóły zajrzyj na stronę internetową hymerpoznan.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj