elektryk vs benzynowy

Dzisiejszy świat obfituje w wiele, różnorodnych modeli aut, dając kierowcom szerokie pole do wyboru. Obok klasycznych aut benzynowych, napotkać można modele z napędem elektrycznym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas zastanawia się nad najkorzystniejszym wyborem. Który rodzaj napędu ma więcej zalet? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Samochód benzynowy i jego zalety

Samochód benzynowy od wielu długich lat cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Pomimo wielu modeli elektrycznych, znaczna część kierowców pozostaje wierna wersji z napędem mechanicznym. Przede wszystkim charakterystyczna praca silnika, poczucie zespolenia z autem podczas zmiany biegów, to pewne kwestie, których żaden elektryczny samochód nie jest w stanie nam zastąpić. Co więcej, pomimo rozbudowy infrastruktury dostosowanej do poruszania się elektrykami, pokonywanie przy ich użyciu dalszej trasy, wymaga doskonałej organizacji. Brak punktu ładowania bądź źle przekalkulowanie jego zasobów, doprowadzi do utknięcia na drodze. Co więcej, czas ładowania samochodu elektrycznego również wymaga odpowiedniej dozy cierpliwości i czasu.

Samochód elektryczny i jego zalety

Samochód elektryczny, wraz z dynamicznym rozwojem jego popularności, staje się coraz bardziej korzystną opcją. Przede wszystkim na terenie naszego kraju wciąż rozbudowuje się infrastruktura punktów do ładowania aut z napędem elektrycznym (około 2200), co było największą bolączką jeszcze parę lat temu. Co więcej, wciąż rosnące ceny benzyny zachęcają do wyboru wersji elektrycznej wymarzonego auta.

Prąd w akumulatorach aut elektrycznych można uzupełnić z każdego źródła prądu o mocy 230 V. Co więcej, do aut elektrycznych można uzyskać dotację, możliwość bezpłatnego parkowania, jak również zniesienie akcyzy podczas ich zakupu.

Kolejną zaletą samochodów elektrycznych jest możliwość czerpania z wszelkich udogodnień od razu po uruchomieniu (np. ciepłego powietrza z nawiewu czy korzystanie z pełnych osiągów, w przeciwieństwie do silników mechanicznych). Komfort jazdy zachowany jest na najwyższym poziomie. Praca silników elektrycznych pozbawiona jest wibracji, a hałas jest minimalny. W elektrykach nie musimy także „wachlować” skrzynią biegów, by wykonać sprawny manewr- każdy ruch pedałem gazu to znacząca zmiana prędkości. Dzięki temu jazda samochodem elektrycznym jest dynamiczna, momentami przypominająca jazdę gokartem, zacieśniając tor jazdy po zdjęciu nogi z gazu.

Dodatkowym atutem jest serwisowanie samochodu elektrycznego – w tych modelach nie ma konieczności m.in.: wymiany oleju w silniku, skrzyni biegów, paska rozrządu, świec czy filtrów powietrza.

Który napęd wybrać?

Od długiego czasu obserwować można spór pomiędzy miłośnikami samochodów benzynowych a elektrycznych. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele jednak wskazuje, że coraz więcej zalet mają auta elektryczne, zwłaszcza patrząc w perspektywie długookresowej. W 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nastąpi koniec sprzedaży aut spalinowych. Do tego z roku na rok wciąż zaostrzane normy toksyczności spalin. Warto przeanalizować wszystkie plusy i podjąć właściwą decyzję.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj