opona run flat

Spieszysz się na spotkanie biznesowe i nagle jedno z twoich kół ma przebitą oponę. Co gorsza, w twoim zapasowym kole też nie ma powietrza. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz zainwestować w zestaw opon typu run-flat.

Druga opcja to opony samouszczelniające. Posiadają one uszczelniacz wewnątrz opony, który uszczelnia otwory spowodowane przebiciem. Masa uszczelniająca jest aktywowana po usunięciu ostrego przedmiotu z opony. W przypadku opony samouszczelniającej można kontynuować jazdę z niewielką utratą ciśnienia nawet po przebiciu.

Czym są opony typu „run-flat”?

Czasami nazywa się je również oponami bezciśnieniowymi. Większość modeli samochodów ma teraz możliwość zastosowania opon o właściwościach „run-flat”. Zamiast wozić zapasowe koło, potrzebny jest tylko zestaw naprawczy. Opony typu „run-flat” pomogą Ci przejechać samochodem kolejne 100 kilometrów.

Jeśli masz nowoczesny samochód, zauważysz, że czujnik ciśnienia zmienił kolor na czerwony, co oznacza, że jedziesz z niskim ciśnieniem. Ściany boczne opon typu „run-flat” są sztywne, dzięki czemu mogą one nadal przenosić ciężar samochodu. Wielu producentów samochodów wyeliminowało koło zapasowe z powodu dodatkowego ciężaru, jaki spoczywa na samochodzie. Jeśli weźmie się pod uwagę potrzebę użycia klucza i podnośnika, samochód jest znacznie lżejszy bez nich.

Opony o właściwościach jezdnych typu run-flat wykorzystują dwa systemy nośne – samonośny i pierścieniowy. W przypadku utraty ciśnienia masz samonośną, wzmocnioną ściankę boczną, która utrzymuje samochód w ruchu nawet po przebiciu. Pierścień jest konstrukcją nośną wewnątrz opony, która utrzymuje ją stabilnie. Odległość, jaką można pokonać na tych oponach, jest określana przez ich producentów.

Zalety opony typu Run-flat.

Stabilność samochodu: Za każdym razem, gdy opona nagle wybuchnie, samochód traci kontrolę i można uderzyć w nadjeżdżające samochody. Jest to główna przyczyna śmiertelnych wypadków drogowych, gdy pękła opona. W przypadku opony typu „run-flat” samochód zachowuje swoją stabilność nawet po jej pęknięciu. Dzieje się tak, ponieważ opona może przenosić cały ciężar samochodu przez wiele kilometrów. Jako kierowca, doświadczysz większej stabilności i kontroli nad samochodem nawet po pęknięciu opony typu run-flat.

Jazda przez wiele kilometrów z przebitymi oponami: Głównym powodem montażu opon typu „run-flat” jest możliwość przejechania do 100 kilometrów po ich przebiciu. W tym przypadku użytkownik nie musi pozwolić, aby przebicie opony wpłynęło negatywnie na jego harmonogram. Jest to wygodne podczas jazdy po szczególnie trudnych drogach lub podczas deszczu.

Lżejsze samochody: Lżejszy samochód to zaleta ze względu na większą oszczędność paliwa. Koło zapasowe i podnośniki dodatkowo obciążają samochód. Ponadto stwierdzono, że opony typu „run-flat” ważą mniej niż tradycyjne opony.

Przestrzeń bagażnika: Jeśli posiadasz samochód, który jest wyposażony w opony typu run-flat, będziesz cieszyć się dodatkowym miejscem w bagażniku. Dzieje się tak dlatego, że przestrzeń ta została przekształcona z miejsca na koło zapasowe i podnośnik w coś wygodniejszego.

Zużycie opon typu run-flat.

Nadal na drogach zdarzają się wyboje: Opony zużywają się z czasem, a opona typu „run flat” nie jest tu wyjątkiem. Opona typu „run flat” może się zużyć, gdy jeździ się z niewłaściwym ciśnieniem w oponach. Jeśli przebicie nastąpi na ścianie bocznej, opona może pęknąć i spowodować pewną niestabilność podczas jazdy. Oznacza to, że trzeba będzie kupić nowy zestaw opon.

Brak koła zapasowego: Powodem, dla którego producenci oferują opony typu run-flat jest to, że nie wymagają one koła zapasowego. Wyobraź sobie jednak, że masz całkowite zniszczoną oponę i nie masz koła zapasowego. Nie masz też narzędzi do wymiany koła. Dotyczy to również klucza i podnośnika. Jeśli masz całkowite zniszczenie opony i staje się bezużyteczna, będziesz zmuszony do odholowania samochodu.

Częsta wymiana: Opona typu „run-flat” posiada miękką mieszankę gumy przeciwdziałającą jej twardnieniu. Powoduje to dodatkowy nacisk na oponę i zużywa się ona szybciej niż tradycyjne opony. Właściciele samochodów wyposażonych w opony typu „run-flat” wymieniają je średnio częściej niż w przypadku opon konwencjonalnych.

Trudniejsza jazda: Sztywne ściany boczne sprawiają, że jazda jest trudniejsza w porównaniu z tradycyjnymi oponami. Jeśli kupiłeś samochód z oponami run-flat, producent dostosował zawieszenie, aby skompensować tę sztywność. Jeśli jednak chcesz zamontować opony typu run-flat w swoim samochodzie, musisz zabrać samochód do mechanika, który wyreguluje dla Ciebie zawieszenie.

Mniejsza różnorodność: Opony typu „run-flat” są nowością, co oznacza, że nie można wybierać spośród wielu różnych opon. Są one drogie i musisz wziąć to pod uwagę, gdy planujesz zakup kompletnego zestawu opon. Jednak producenci coraz bardziej rozwijają opony typu „run-flat”, co oznacza, że za kilka lat konsumenci będą mieli więcej opcji do wyboru.

Podsumowanie

Opony typu „run-flat” zyskały w ostatnich latach na popularności. To, co je wyróżnia, to ich wzmocniona ścianka boczna. Jedną z największych zalet posiadania opon typu „run flat” jest to, że można jeździć nawet po przebiciu do 100 kilometrów.

Jeśli kupisz samochód z oponami run-flat, nie masz zapasowego koła ani podnośnika. Dzięki temu samochód jest lżejszy, a Ty masz więcej miejsca. Opony typu „run-flat” są jednak droższe od zwykłych opon i nadal istnieje szansa, że możesz je przebić, zwłaszcza, gdy są one zużyte. Opony typu „run flat” są nowością na rynku, więc nie masz dużego wyboru.

Jednak wraz ze wzrostem ich popularności, są one wprowadzane przez coraz większą liczbę producentów samochodów. Wzmocniona ścianka boczna sprawia, że opona jest twarda, a Ty doświadczysz trudniejszej jazdy niż na zwykłych oponach. Jednak ten mankament można łatwo przezwyciężyć, regulując zawieszenie. Opony o charakterystyce run-flat pozwalają wyeliminować ryzyko jakie niesie nagła utrata stabilności samochodu w przypadku przebicia. Kierowca utrzymuje kierunek jazdy i w ten sposób zapobiega wypadkom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj