auto z wypożyczalni

Wynajem samochodu jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na podróż w momencie, gdy nie posiadamy własnego pojazdu, jest on w naprawie, lub potrzebujemy auta, zapewniającego odpowiednie parametry, takie jak większa pakowność czy wysokiej klasy wyposażenie. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy najmu, warto dokładnie przeczytać wszystkie jej zapisy, aby w późniejszym czasie uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów.

 

Na co zwrócić uwagę, wypożyczając auto w wypożyczalni?

Jeśli planujemy podróż autem wynajętym z wypożyczalni, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jeżeli w umowie, jaką nam przedstawiono, występują jakiekolwiek niejasności, warto poprosić pracownika o ich wyjaśnienie, co zapobiegnie późniejszym niedopowiedzeniom w momencie oddawania samochodu.

Stan konta naszej karty kredytowej

Wybierając się do wypożyczalni, należy sprawdzić stan konta, przypisanego do naszej karty kredytowej. Większość firm wymaga użycia takiej karty w momencie wynajmu. Jeśli środki na niej dostępne będą niewystarczające, możemy wrócić z kwitkiem i na piechotę, zamiast wypożyczonym samochodem. Zazwyczaj wypożyczalnia pobiera z góry również określoną kwotę kaucji, która jest zwracana w momencie oddania pojazdu w nienaruszonym stanie.

Limity kilometrów i granic

Warto zwrócić uwagę na takie zapisy, jak dzienny limit przejechanych kilometrów – jego przekroczenie często wiąże się z dodatkową opłatą. Podobnie w przypadku wyjazdów zagranicznych – wiele wypożyczalni zabrania możliwości podróży poza granice kraju. Koniecznie należy dopytać o taką sposobność, jeśli planujemy wyjazd do innych państw.

Ubezpieczenie OC i AC

Bezwzględnie należy sprawdzić, czy samochód ma wykupione ubezpieczenie OC i AC, oraz co dokładnie wchodzi w jego zakres i jakie są ewentualne wyłączenia. Jeżeli pojazd nie posiada Autocasco, warto dopłacić za jego wykupienie, które ochroni nas w momencie szkody, spowodowanej z naszej winy, kradzieży lub niezawinionego uszkodzenia auta. Jeśli będziemy prowadzić na zmianę z innym kierowcą, należy zgłosić to obsłudze wypożyczalni, która czasami wymaga dokupienia ubezpieczenia w takiej sytuacji.

Dodatkowe wyposażenie

Wiele wypożyczalni udostępnia możliwość wynajęcia dodatkowego wyposażenia samochodu. Można tu wymienić między innymi foteliki samochodowe, nawigację GPS, łańcuchy na koła i inne udogodnienia. Warto o nie dopytać, z określeniem dokładnego kosztu ich wypożyczenia.

Stan zapełnienia baku

Zazwyczaj, wypożyczając samochód, dostajemy go z pełnym po brzegi bakiem. Dobrze jest sprawdzić stan jego zapełnienia, i ponownie zatankować pojazd przed zwróceniem go do wypożyczalni. Niejednokrotnie powrotny przyjazd z pustym lub znacząco odbiegającym od pierwotnego stanu zbiornikiem, wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu dotankowania paliwa, a nawet uiszczenia opłaty manipulacyjnej za wyjazd pracownika na stację benzynową.

Ewentualne uszkodzenia pojazdu

Jeszcze przed wyruszeniem w podróż, należy obowiązkowo obejrzeć wnętrze i karoserię pojazdu. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, trzeba spisać odpowiedni protokół z pracownikiem, wymieniając w nim wszelkie wady pojazdu na dzień wypożyczenia. Uchroni nas to przed poniesieniem kosztów napraw, nie zawinionych przez nas mankamentów, a widocznych na samochodzie już w dniu wynajmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj