Źle dobrany filtr oleju może nie pasować do konkretnego modelu pojazdu lub też po prostu nie spełniać swoich funkcji. Dlatego ważne jest, aby dobrze dobrać go do konkretnej marki i modelu samochodu.

Tak samo duże znaczenie ma częstotliwość wymiany tego elementu. Dziś zajmiemy się kompleksowo tym tematem w niniejszym artykule.

Jak dobrać filtr oleju do konkretnego auta?

Wybierając filtr oleju, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na gwint, kształt czy wymiary, ale przede wszystkim na materiał filtracyjny oraz obecność zaworów. Filtr może nie mieć zaworu przeciwzwrotnego, dzięki któremu olej silnikowy nie przecieka przez filtr, kiedy silnik jest zgaszony. Należy pamiętać, że nieodpowiedni materiał filtracyjny może nie wychwytywać zabrudzeń albo po prostu spowalniać przepływ oleju. To przełoży się na jakość ochrony silnika, w związku z czym nie będzie ona wystarczająco skuteczna.

Wybierając filtr oleju, trzeba sprawdzić opis danego produktu. Sprzedawcy podają informację, do jakich samochodów jest przeznaczony. Zawsze można też dopytać, jeśli są jakieś wątpliwości. Dobry dostęp do filtrów mamy między innymi w sklepach internetowych, oczywiście tych dobrze zaopatrzonych, motoryzacyjnych.

Jak często wymieniać filtr oleju?

Filtr oleju należy wymieniać przynajmniej raz w roku albo po przejechaniu około 20 tys. km. W niektórych samochodach wymiany trzeba dokonać szybciej, nawet po przejechaniu 10 tys. km. Dodatkowo każdy właściciel auta musi wiedzieć, że poszczególne rodzaje oleju mają różny wpływ na filtr. Na przykład oleje syntetyczne zużywają filtr szybciej niż oleje półsyntetyczne albo mineralne.

Jednak niezależnie od jego rodzaju, filtr ten można wymienić bardzo szybko i bezproblemowo. Czynność nie jest skomplikowana. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wymianą zajął się serwis. Filtr wymienia się zawsze podczas wymiany oleju.

Wymiana filtra oleju jest bardzo ważną czynnością, o której nie należy zapominać. Ważne jest również, aby go dobrze dopasować do konkretnego auta. Chcąc cieszyć się jego niezawodnością, trzeba wybrać produkt dobrej jakości. Najtańszy może nie spełniać oczekiwań, dlatego lepiej na filtrach nie oszczędzać – ty bardziej że nie są to drogie akcesoria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj