Planujesz zakup nowego auta lub jesteś jego świeżo upieczonym właścicielem? Zauważyłeś na desce rozdzielczej przyciski oznaczone słowami DUAL oraz SYNC i zastanawiasz się, jakie jest ich zastosowanie? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że doskonale trafiłeś, ponieważ ten krótki artykuł został stworzony specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty. Jeśli zatem ciekawi Cię, do czego służy przycisk SYNC i DUAL oraz chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Co oznacza przycisk SYNC?

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się nad tym, co tak w zasadzie oznaczają przyciski SYNC oraz DUAL. Otóż odpowiedź wydaje się bardzo prosta. SYNC to angielskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza synchronizację. Przycisk ten znajduje się najczęściej na desce rozdzielczej tuż obok panelu do sterowania klimatyzacją, jak można się zatem domyślić, służy on do regulowania temperatury wewnątrz auta. W praktyce przycisk SYNC pozwala na ujednolicenie działania stref klimatyzacji. Dzięki temu temperatura w obydwóch częściach samochodu będzie tożsama, a auto będzie zużywało mniej energii na swoje ochłodzenie. Po wciśnięciu przycisku SYNC możesz z łatwością kontrolować temperaturę w całym samochodzie za pomocą jednego pokrętła (najczęściej znajduje się ono w panelu klimatyzacji, a niekiedy można je spotkać również w strefie kierownicy wielofunkcyjnej).

Czym różni się przycisk DUAL od SYNC i kiedy należy ich używać?

Przycisk DUAL pełni niemalże synonimiczną funkcję do przycisku SYNC. Klikając w niego, wyłączamy tak zwaną klimatyzację dwustrefową, tym samym synchronizując ją. UWAGA: jeśli Twoje auto posiada klawisz DUAL, zwróć szczególną uwagę na świecącą się kontrolkę znajdującą się obok niego. Jeśli kontrolka jest zapalona, oznacza to, że strefy w samochodzie działają dysharmonijnie. Ciekawą informacją jest to, że jeśli praca klimatyzacji opiera się na działaniu dwóch odrębnych stref (w momencie, gdy kontrolka DUAL się świeci) nadal można ustawić identyczną temperaturę w obydwóch strefach. W takiej sytuacji, sterowanie pokrętłem od klimatyzacji po stronie kierownicy, zmieni temperaturę tylko dla strefy kierowcy.

Przyciski DUAL oraz SYNC są szczególnie przydatne, gdy samochodem podróżuje tylko jedna osoba, bądź gdy pasażerowie mają zbliżone oczekiwania. Dzięki nim zapanowanie nad klimatyzacją jest po prostu dużo bardziej intuicyjne.

Dlaczego warto korzystać z przycisków DUAL i SYNC?

Oprócz oczywistych zalet takich jak znaczące ułatwienie korzystania z klimatyzacji, przyciski DUAL i SYNC mają również inne zalety. Do jednych z największych zalet należy zredukowania poziomu głośności w aucie. Jak to możliwe? Otóż w sytuacji, w której klimatyzacja pracuje dwustrefowa, a każda ze stref ma ustawioną inną temperaturę, zachodzi pewnego rodzaju rozbieżność. Jeśli wspomniana rozbieżność osiąga duże liczby, samochód ma do czynienia ze stratami energii spowodowanymi mieszaniem się powietrza o skrajnych temperaturach. W takim przypadku strefa z zimnym powietrzem musi pracować dwa razy bardziej po to, by zrekompensować straty wynikające z przepływu ciepłego powietrza. Cały ten proces wymaga również innej pracy nawiewu, który bezpośrednio wpływa na hałas w aucie.

1 KOMENTARZ

  1. Mi ta opcja bardzo odpowiada. Często podróżuję sam, i przy 2-strefowej klimie naciskanie wszystkiego po 2 razy jest po porostu głupie i męczące. Dlatego w nowym aucie mam „dual”. Co prawda nie jako przycisk, ale w ustawieniach auta można to sobie na stałe przypisać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj