Prędzej czy później przychodzi pora, kiedy trzeba wymienić swoje wysłużone cztery kółka na nowe lub przynajmniej nowsze. Jeśli zamierzamy nabyć samochód używany, przed zakupem musimy możliwie najdokładniej sprawdzić zarówno jego stan techniczny, jak też historię.

Numer VIN – co to takiego?

Numer VIN (Vehicle Identification Number – numer identyfikacyjny pojazdu) nadawany jest indywidualnie każdemu pojazdowi przez producenta. Znajduje się na kilku elementach nadwozia, wpisany jest też do dokumentacji. Dzięki niemu można poznać całą historię danego auta. W szczególności umożliwia on zweryfikowanie takich danych, jak: marka i model, rok produkcji i pierwszej rejestracji, przebieg, serwisowanie, wcześniejsze aukcje sprzedażowe, ewentualna przeszłość wypadkowa lub powodziowa, figurowanie w bazie pojazdów skradzionych oraz inne. Informacje te zawarte są w raporcie historii pojazdu. Aby go pobrać, należy skorzystać z dekodera VIN.

Dekoder VIN – jak korzystać?

Dekodery VIN działają w internecie. Jest ich bardzo dużo. Najlepiej skorzystać z takiego, który w raporcie historii zawrze jak najwięcej dokładnych i sprawdzonych informacji o samochodzie. Przykładem jest Vehicle Identification Number Lookup.

Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę główną i wpisać numer VIN w okienko wyszukiwarki. Potem pozostanie nam tylko pozyskać i przeczytać raport historii auta. Zawiera on wszystkie potrzebne dane, przedstawione szczegółowo i dokładnie zweryfikowane. Z tego dekodera skorzystać warto zwłaszcza wówczas, kiedy kupujemy samochód używany z USA. Baza danych skupia auta różnych marek, zarejestrowane we wszystkich stanach. Używając dekodera, minimalizujemy ryzyko wydania pieniędzy na egzemplarz, który okaże się skarbonką bez dna i dostarczy nam samych zmartwień.

Co jeszcze trzeba sprawdzić przed zakupem auta używanego?

Poznanie raportu historii pojazdu jest niezbędne przed nabyciem samochodu z drugiej ręki, niemniej równie ważne jest sprawdzenie jego stanu technicznego. W tym celu trzeba wykonać dokładny przegląd na stacji diagnostycznej i w serwisie. W przypadku tego drugiego warto wybrać się do ASO lub warsztatów specjalizujących się w naprawach aut danej marki. Dzięki temu nie tylko wykonany zostanie solidny, fachowy przegląd, ale też poznamy cenne fakty o upatrzonym przez nas modelu i jego eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj