Kiedyś było tak, że elektryczne okna i zamki były uosobieniem luksusu w pojazdach. Dziś są one standardem w większości samochodów, a ciągły rozwój technologii obdarzył nas wieloma innymi gadżetami. Oto 9 funkcji, które stają się standardem w wielu dzisiejszych samochodach i mogą sprawić, że Twój dojazd do pracy będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy.

  1. Zdalne, bezkluczykowe otwieranie samochodu

Systemy bezkluczykowego otwierania drzwi pozwalają na odblokowanie samochodu przez naciśnięcie przycisku na pilocie. Możliwość szybkiego dostania się do samochodu bez konieczności szukania kluczyka jest ważną cechą bezpieczeństwa, zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach. W większości pilotów jednokrotne naciśnięcie przycisku odblokowuje tylko drzwi kierowcy; aby odblokować inne drzwi, trzeba nacisnąć dwa razy, więc nie ma obawy, że ukryty intruz dostanie się do drzwi po stronie pasażera. Większość pilotów posiada również przycisk antynapadowy, który uruchamia klakson i miga światłami.

  1. Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)

Zwykła fizyka podpowiada, że obracające się koło ma większą przyczepność niż to, które wpada w poślizg. Systemy zapobiegające blokowaniu kół (ABS) obserwują prędkość poszczególnych kół. Jeśli jedno z nich się zablokuje, pompują hamulce znacznie szybciej, niż mógłby to zrobić człowiek. Nie obawiaj się, że oddasz kontrolę komputerowi; jeśli system ABS przestanie działać (rzadko się to zdarza), hamulce działają normalnie. Amatorzy majsterkowania nadal mogą samodzielnie naprawiać hamulce, ale przed usunięciem przewodu hamulcowego muszą zmniejszyć ciśnienie w układzie. Jeśli zamierzasz to zrobić, warto sprawdzić instrukcję obsługi.

  1. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy/układ kontroli poślizgu

Systemy ESC wykorzystują czujniki zapobiegające blokowaniu kół (które pokazują prędkość poszczególnych kół), akcelerometry i czujniki położenia kierownicy/pedałów, aby dowiedzieć się, co robi samochód i co chce zrobić kierowca. Jeśli te dwa elementy nie pasują do siebie, układ ESC robi to, czego nie może zrobić żaden kierowca: Uruchamia hamulce na poszczególnych kołach i zmniejsza moc w razie potrzeby, aby utrzymać samochód jadący tam, gdzie kierowca próbuje go skierować. Jest to prawie niewidoczne i działa zaskakująco dobrze.

  1. Regulowana kierownica/regulowane pedały

Większość nowych samochodów ma kolumny kierownicy z regulacją wysokości (pochylenia), a niektóre samochody mają kierownicę teleskopową (poruszającą się do wewnątrz i na zewnątrz) i/lub elektrycznie regulowane pedały. Te dwa ostatnie rozwiązania nie tylko ułatwiają znalezienie wygodnej pozycji, ale także pozwalają niższym kierowcom bezpiecznie ustawić się dalej od poduszki powietrznej, a jednocześnie utrzymać stopy wygodnie na pedałach.

  1. Odtwarzacz DVD na tylnym siedzeniu

Jeśli masz dzieci i często wyjeżdżasz w trasy, oglądanie filmów może ułatwić długie podróże zarówno Tobie, jak i im. Wiele systemów rozrywki na tylnym siedzeniu zawiera bezprzewodowe słuchawki, dzięki czemu można cieszyć się stereo (lub ciszą i spokojem). Inną opcją do rozważenia jest uchwyt na tablet lub iPad z tyłu samochodu, który może zaoferować przenośną opcję rozrywki.

  1. System nawigacji GPS

Korzystanie z Global Positioning Satellite System i czujników w samochodzie, systemy nawigacji GPS może wskazać dokładną lokalizację i daje wskazówki zakręt po zakręcie (poprzez mały ekran wideo, głos lub oba jednocześnie), aby pomóc Ci znaleźć drogę. Większość z nich poprowadzi Cię również do najbliższej stacji benzynowej, bankomatu, szpitala lub posterunku policji. Mogą one kierować cię ze złej dzielnicy, mogą kierować cię dookoła korków i bez względu na to, jak bardzo się zgubisz, zawsze mogą pomóc ci znaleźć drogę do domu. Po zainstalowaniu w samochodzie GPS może być szczególnie wygodny, ponieważ często używane adresy mogą być zapisywane w systemie.

  1. Boczne poduszki powietrzne

Większość samochodów ma co najmniej metr strefy zgniotu z przodu i z tyłu, ale tylko kilka centymetrów ochrony po bokach. Wymagane przez przepisy belki drzwiowe pomagają utrzymać samochód w nienaruszonym stanie. Pozostaje jednak problem bezwładności. Gdy samochód jest odpychany, Twoje ciało, a zwłaszcza głowa, która nie jest zabezpieczona pasem bezpieczeństwa, chce pozostać w miejscu i może wypaść przez boczną szybę. Boczne poduszki powietrzne amortyzują głowę i pomagają utrzymać ją bezpiecznie wewnątrz samochodu.

  1. Konsola środkowa z gniazdkiem elektrycznym

Otwórz konsolę środkową w wielu nowych samochodach, a znajdziesz tam gniazdo zasilania (a.k.a. zapalniczka bez zapalniczki). Takie gniazdka pozwalają naładować telefon komórkowy, a jednocześnie nie rzucają się w oczy. Chociaż rozmawiając przez telefon w czasie jazdy, należy zachować zdrowy rozsądek, dobrze jest wiedzieć, że zawsze będziesz miał energię, aby zadzwonić w razie niebezpieczeństwa.

  1. Pomoc drogowa

Przebita opona? Padnięty akumulator? Skończyła się benzyna? Wiele nowych samochodów posiada pomoc drogową jako część gwarancji na nowy samochód.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj