Wybór między leasingiem a kredytem samochodowym nie należy do łatwych. Jest jednak kwestią niezwykle istotną. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się o różnicach między dwoma rozwiązaniami oraz ich wadach i zaletach. Zapraszamy do lektury!

Leasing – wady i zalety

Istotną zaletą skorzystania z leasingu jest łatwość jego uzyskania. Leasingodawca jest bardziej skłonny podpisać umowę z klientem, który nie może pochwalić się jakąkolwiek historią kredytową. Jest to istotna zaleta z perspektywy podmiotów, które dopiero weszły na rynek. Jeśli nie posiadają żadnej historii zobowiązań finansowych lub jeśli jest ona niewielka, leasing może być jedynym sposobem pozyskania środków trwałych.

Wadą leasingu jest trudność jego zabezpieczenia. Jeśli umowa leasingowa dotyczy środka o dużej wartości, leasingodawca raczej zażąda udowodnienia możliwości wywiązania się z umowy. Zazwyczaj nie spotyka się typowych dla kredytów zabezpieczeń takich jak:

  • hipoteka
  • zastaw na składnikach majątku

Jedynym, niemniej nie zawsze akceptowanym zabezpieczeniem będzie poręczenie wystawione przez firmę trzecią.

Leasing nie obciąża zdolności kredytowej. Oznacza to, że jeśli właściciel firmy chciałby ubiegać się o kredyt na cele prywatne, zobowiązanie leasingowe nie będzie widniało w jego historii kredytowej. Natomiast kredyt samochodowy jak najbardziej figuruje w tejże historii. Jeśli ma znaczną wartość, może negatywnie wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu kredytu.

Nie będzie to także optymalne rozwiązanie, jeśli firmę interesuje środek stały starszy niż 8 lat. W momencie zakończenia umowy leasingowej jej przedmiot nie powinien być starszy, niż podana już liczba.

Leasing operacyjny

Jest to rodzaj leasingu, w ramach którego leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu umowy. Na nim spoczywa także obowiązek zapewnienia amortyzacji. Raty leasingowe w kwocie netto liczone są jako koszty uzyskania przychodu. Wykup jest uzależniony od stawki amortyzacji i okresu wykupu.

Jest to przeciwieństwo leasingu finansowego. W ramach tego drugiego leasingobiorca jest właścicielem przedmiotu umowy. Może wykupić go po opłaceniu ostatniej raty leasingowej. Jednak to na nim spoczywa obowiązek amortyzacji. Istotną zaletą tej formy jest brak minimalnego okresu, na jaki należy zawrzeć umowę, a także korzystniejsza możliwość wykupu.

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Kredyt samochodowy wpływa na historię finansową firmy. Zatem warto się na niego zdecydować, jeśli chce się uzyskiwać w przyszłości kolejne kredyty. Jednak wiąże się z tym pewna wada. Najmniejsze opóźnienie w spłacenie zostaje odnotowane. Nie dzieje się to w przypadku leasingu. Leasingodawca po prostu nie zechce podpisać kolejnej umowy z nierzetelnym leasingobiorcą. Można wtedy po prostu poszukać innego leasingodawcy.

W przypadku kredytu sprawa się komplikuje. Opieszałość czy nieregularność w spłacie widoczna będzie dla wszystkich banków, co może niekorzystnie wpłynąć na decyzje kredytowe. A nie wszystkie zawirowania finansowe w firmie są do przewidzenia. Można wziąć kredyt jako prosperujące przedsiębiorstwo, by po na przykład roku wpaść w kłopoty finansowe.

Kredyt oferuje także większą swobodę pod względem wcześniejszego zakończenia zobowiązania. Można spłacić go szybciej, jeśli ma się taką możliwość. Jedynym dodatkiem będą związane z tym prowizje. Z kolei leasing nie oferuje takich przywilejów. Zakończenie jej przed jej upływem jest bardzo trudnym procesem, nie zawsze wykonalnym.

1 KOMENTARZ

  1. Obecnie już lepiej nie wybierać, stopy procentowe wciąż rosną i zarówno leasing jak i kredyt, to dzisiaj bardzo droga opcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj