Jeśli używasz swojego samochodu od jakiegoś czasu, może zauważysz, że lakier złuszcza się, albo po prostu chcesz zmienić jego kolor. Usuwanie lakieru samochodowego nie jest skomplikowanym zadaniem, jeśli masz odpowiednie narzędzia.

Musisz pamiętać, że Twój samochód reprezentuje Cię i że plamy lub nierównomierny lakier sprawi, że samochód będzie wyglądał źle. Nie jest dobrym pomysłem stosowanie farby na istniejącym lakierze, zamiast tego należy zacząć od usunięcia starego lakieru przed nałożeniem nowej warstwy. W tym artykule przyjrzymy się kilku prostym technikom usuwania lakieru samochodowego metodą „zrób to sam”.

Zanim zaczniemy, upewnij się, że masz na sobie rękawice i maskę przeciwpyłową lub maskę ochronną; farba zawiera związki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

Technika szlifowania samochodów

Do tego zabiegu potrzebna jest szlifierka o dwukierunkowym działaniu, maska przeciwpyłowa i tarcza szlifierska o ziarnistości 220. Zacznij od zamocowania obranej tarczy szlifierskiej na szlifierce o dwukierunkowym działaniu. Zacznij usuwać farbę w jedną i drugą stronę samochodu okrężnymi ruchami.

Aby zapewnić gładką powierzchnię, należy zmienić tarczę szlifującą na ziarnistość 400.

Usuwanie chemiczne

Ta technika usuwania lakieru samochodowego jest mniej pracochłonna, ale wymaga noszenia kombinezonu i rękawic podczas stosowania oczyszczania chemicznego.
Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkiego, co znajduje się na zewnątrz samochodu, czego nie chcesz narażać na kontakt ze rozpuszczalnikiem. Można je również okleić łatwo usuwalnym papierem. Obejmuje to szyby, błotniki, gumowe okładziny i inne akcesoria zewnętrzne. Na etykiecie producenta często znajduje się instrukcja, jak długo rozpuszczalnik powinien pozostać na lakierze.

Aby nałożyć środek do usuwania lakieru, należy wlać jego zawartość do pojemnika i nanieść go pędzlem na powierzchnię pojazdu, na której znajduje się stary lakier. Będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby usunąć środek do usuwania lakieru, jeśli można go łatwo zeskrobać. Jeśli nie, odczekaj trochę dłużej. Na koniec należy zdrapać preparat za pomocą noża do kitu. Umyj samochód i możesz wygładzić powierzchnię za pomocą szlifierki. Jeśli to konieczne, możesz ponownie nałożyć preparat, jeśli nie cały lakier został usunięty przy pierwszej próbie.

Technika chemicznego usuwania lakieru jest czasochłonna, ale dobrze sprawdza się na dużych powierzchniach. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że kupiłeś wystarczającą ilość środka chemicznego, który ma być zastosowany.

Usuwanie lakieru samochodowego metodą strumieniowo-ścierną

Do tego zadania należy nosić kombinezon, aparat oddechowy i kaptur, który chroni przed działaniem materiałów ściernych. Przykryj wszystkie miejsca w samochodzie, które nie powinny mieć kontaktu z cząsteczkami materiałów ściernych, w tym chrom i odsłonięte szyby.

Aby usunąć lakier samochodowy za pomocą techniki strumieniowo-ściernej, możesz użyć plastiku, sproszkowanych detergentów, lub piasku. Składniki te należy włożyć do kompresora lub śrutownicy. Po ustawieniu odpowiedniego ciśnienia możesz usunąć lakier z samochodu.

Piaskowanie wymaga tylko kilku narzędzi, dlatego też jest zalecane w przypadku dużych powierzchni. Zakres rozmiarów dla piasku lub tworzywa sztucznego powinien wynosić 40, lub 12. Przed rozpoczęciem pracy należy dobrać odpowiednią dyszę do piaskowania; należy pamiętać, że zależy to od wydajności kompresora.

Pozbywanie się rdzy

Jeśli masz samochód, który nie był używany przez jakiś czas i był zaparkowany na zewnątrz w tym czasie, mogła powstać rdza. Rdza utrudnia nakładanie lakieru na samochód. Aby usunąć rdzę, należy najpierw użyć 24-ziarnistej szlifierki. To powinno usunąć pierwszą warstwę rdzy. Aby uzyskać gładką powierzchnię, należy użyć 40- lub 180-ziarnistej tarczy do szlifowania. Następnie należy oczyścić samochód i nałożyć na niego lakier.

Szlifierka o dwukierunkowym działaniu nie porusza się ruchem kołowym jak szlifierka oscylacyjna, lecz na boki. Jest idealna do usuwania plam rdzy, które nie przedostały się do wnętrza metalowej karoserii samochodu. Zacznij od tarczy o ziarnistości 60 do 80, a następnie użyj tarczy o ziarnistości 120 do 180, aby wygładzić powierzchnię.
Są też te obszary, które są ukryte przed innymi metodami usuwania koloru. Obszary te mogą obejmować drzwi boczne, pod zderzakiem lub powierzchnie bagażnika. Musisz kupić specjalną farbę chemiczną z lokalnego sklepu z częściami samochodowymi, aby usunąć farbę w tych ukrytych obszarach.

Procedura usuwania farby jest dość prosta. Zastosuj zmywacz do farby na określonym obszarze i zaklej go taśmą malarską. Odczekaj około 20 minut na reakcje chemiczne. Użyj szpachelki do usunięcia związku chemicznego. Na koniec, użyj gąbki z odrobiną wody z mydłem, aby oczyścić powierzchnię. Możesz zeszlifować powierzchnię przed nałożeniem nowej warstwy farby.

Farba z innego samochodu

Wypadki są nieuniknione podczas jazdy samochodem przez miasta. Czasami zdarza się, że ktoś drapie twój samochód i zostawia swój lakier na twoim samochodzie. Aby usunąć te rysy, potrzebujesz pasty do polerowania samochodów o najwyższej ziarnistości.
Pasta usuwa wierzchnią warstwę lakieru, który należy do innego samochodu, pozostawiając twój lakier w nienaruszonym stanie. Użyj odrobiny wosku samochodowego, aby wygładzić plamy i nadać im blask. To działa tylko na małe rysy. Jeśli zagłębienie jest duże, musisz najpierw wyrównać wgniecenie metalu przed nałożeniem lakieru.

Podsumowanie

Twój samochód potrzebuje czasem powłoki lakierniczej. Ale zanim będzie można zastosować nową warstwę farby, należy najpierw usunąć stary lakier. Usuwanie lakieru samochodowego można zrobić z komfortu w garażu i niekoniecznie trzeba wzywać eksperta.

Najpierw upewnij się, że masz na sobie parę rękawic, odzież ochronną i maskę przeciwpyłową. Jeśli myślisz o malowaniu dużej powierzchni, możesz użyć szlifierki mechanicznej, aby usunąć starą farbę. Do tego celu należy użyć ściernicy o ziarnistości 220. Chemiczne zmywacze farby to kolejny łatwy sposób na usunięcie farby z samochodu w domowych warunkach.

Po wlaniu zawartości do pojemnika zacznij nakładać środek chemiczny na powierzchnię pojazdu. Po około 20 minutach (w zależności od instrukcji producenta) można usunąć farbę za pomocą szpachlówki. Do wygładzenia powierzchni użyj szlifierki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj