Listwy zębate możemy spotkać w przekładniach nazywanych z uwagi na typ przenoszonego ruchu liniową przekładnią. W tej przekładni zębate koło będzie prowadziło współpracę z zębatą listwą (nazwaną potocznie po prostu zębatką). Ruch o charakterze obrotowym zamieniany jest dzięki temu w ruch posuwisty albo też na odwrót.

Listwy zębate – zalety

Listwy zębate posiadają wiele różnych zalet, a wśród nich między innymi:

  • niemalże nieograniczone długości liniowego prowadzenia, uzyskiwane dzięki możliwości połączenia ze sobą listew w naprawdę długie odcinki,
  • bardzo dobrą wydajność,
  • możliwość uzyskania dosyć dużych prędkości przesuwu przy równoczesnym zachowywaniu dokładności,
  • sporą sztywność.

Gdzie znajdują zastosowanie listwy zębate?

Mechaniczne przekładnie, w których zastosowano listwy zębate, znaleźć można nie tylko w szeroko pojętym przemyśle, ale także w życiu codziennym. Zwykle tego typu mechanizmy wykorzystuje się w tych maszynach, które przeznaczone są do obróbki stopów metali, takich jak chociażby: wiertarka stołowa, frezarka mechaniczna czy też tokarka mechaniczna. W dwóch ostatnich warsztatowych urządzeniach listwę zębatą wykorzystuje się do przesunięcia elementów wzdłużnie w sposób, który umożliwia obróbkę za pomocą skrawania. W stołowej wiertarce zaś użycie listwy zębowej pozwala na opuszczanie trzpienia wiertarki razem z wiertłem celem rozpoczęcia obrabiania, powodując jednoczenie dzięki zastosowaniu właściwych wymiarów koła zębatego zmianę położenia, a co za tym idzie także docisku wiertła do danego materiału. W życiu codziennym listwę zębatą możemy spotkać między innymi w mechanizmach służących do automatycznego otwarcia wjazdowej bramy na podwórko. Silnik elektryczny przy pomocy koła zębatego dokonuje przesunięcia bramy po szynie, którą nazywa się właśnie zębatą listwą.

Charakterystyczne cechy listwy zębatej

Listwy zębate mogą między innymi różnić się między sobą wyglądem z uwagi na konkretne urządzenie, w którym mają być docelowo zamontowane. Listwa ta wyglądem przypomina podłużny, czworokątny kawałek twardszego stopu metali po jednej stronie zakończony za pomocą zębów. W zależności od typu listwy, jak i potrzeb jakie ma dany klient, wielkość zębów może podlegać pewnym zmianom. Mogą być one nie tylko węższe albo szersze, ale też wyższe oraz niższe.

Materiały na listwy zębate

Wymagania, które stawiane są przed surowcem mającym posłużyć do wykonania listwy zębatej, tyczą się skomplikowanych warunków pracy, które dotyczą głównie zagadnień technologicznych, trwałościowych i wytrzymałościowych. W czasie pracy listwy zębatej konieczny będzie wysoki poziom wytrzymałości, żeby zapobiegać wykruszeniom czy też wyłamaniom zębów. Ponadto właściwie wybrana twardość surowca uzyskiwana na drodze obróbki chemiczno-cieplnej albo cieplnej przekłada się bezpośrednio na zdolności do przenoszenia naprężenia w styku zazębiania.

Elementy przeniesienia napędu znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl, który oferuje m.in sprzęgła, koła zębate, listy zębate, koła pasowe, piasty bądź wysokiej jakości łańcuchy nierdzewne – https://www.ebmia.pl/1049-lancuchy-nierdzewne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj